al mio Roma 2: The Sartorialist ile Janiculum’da


Baktım ki O‘nun geleceği yok, iş başa düştü. Önce kitapçı kitapçı gezildi. Sonra başbaşa kalacağımız sakin bir yer bulundu ve beklenen buluşma Janiculum‘da gerçekleşti! Janiculum, Tevere nehrinin diğer tarafında, kuşbakışı Roma‘yı seyredebileceğiniz koccaman huzurlu bir park. Mutlaka görülmeli. Özellikle bahar aylarında, kimbilir o ağaçlarda ne güzel çiçekler açıyordur. Parkta kitabı hayranlıkla karıştırıp, hayallere daldıktan sonra, sevgiliyle yokuş aşağı hoplaya zıplaya Trastevere‘ye indik.

Trastevere

Trastevere için bir arkadaşım yazın Alaçatı gibi oluyor demişti. Ocak ayında akşam vakti biz bu atmosferi yaşayamadık ama kesinlikle görülmesi gereken yerleri var. Özellikle Via San Francesco a Ripa. Burda birkaç tasarım butik ve hem ucuz hem meşhur pizzasıyla Pizzeria IVO var. Her yerinden tarih fışkıran bu ülkenin bu güzide semtinin gözdesi de Santa Maria kilisesi ve mozaikleri. Kilisenin bulunduğu meydan aynı zamanda barlar ve cafelerle dolu. Via della Luce, no:21, Biscottificio Artigiano‘daki mis gibi kurabiyeleri de cebimize dondurduk mu, bu upuzun caddede salınmaya devam.


Trastevere‘ye nehrin diğer tarafından varmak için diğer bir yol ise; Largo Di Argentina‘ya varıp, 8 nolu tramvaya binmek. Yukarda bahsettiğim pizzacıya ve zaten hemen yakınındaki kiliseye gitmek için, 3 durak sonra inmeniz yeterli.

Asıl içimde kalan ve çok metnini duyup da gidemediğim yer ise Porta Portese pazarı oldu. Sabah 6.30da açılan bu pazar 14.00e kadar açık. Çok ilginç ve ucuz şeyler bulmak için uğranmalı. Aynı tramvayla 5-6 durak sonra Trastevere‘nin sonunda bu pazara ulaşılabiliyor. Pazarlık bizde olduğu gibi burda da mübah. Sabah 9dan önce gidersek, direk yarı fiyatı üzerinden pazarlığa girip, 10 euroya ceket bile bulabilirmişiz.

Micca Club@Manzoni

Pazar günü Roma‘da olamanın 2. acısı da Micca Club’a gidememek oldu. Metroyla Manzoni durağında inip, tam da burdan bu keyifli gece klubüne ulaşmak mümkün. Pazar akşamları ise genç tasarımcıların ürünleri ve vintage ciciler var bu mekanda. Ahh ahh, ben gidemedim ama siz napıp edip gidilecek yerler listenize ekleyin.

Advertisements
This entry was posted in calzedonia, camper, eternal child, italya, roma, roma rehberi, the sartorialist. Bookmark the permalink.

11 Responses to al mio Roma 2: The Sartorialist ile Janiculum’da

 1. sedasolar says:

  Ay çok gidesim geldi ! 🙂

 2. biu says:

  enim de hiç dönesim gelmedi :/ ama şimdi başka ucuz biletler peşindeyim 🙂

 3. canDirekli says:

  hehe bu yazınla habertürkte alt alta çıkmışız 😀 koş git al 🙂

 4. zeya says:

  porta portese'de hiç kalmasın aklın eski coşkusunu kaybetmişti.eskiden 5 euroya süper ayakkabılar alınırdı.Son gittiğimde Çinliler sarmış orayı da :(:(

 5. biu says:

  koştum aldım geldim Can, yehuu!zeyacım, yüreğime su serptin az üziliyim o zmn 🙂

 6. geldim okumaya haberler gelmiş bileeee:) Tebrikler tekrardan biucummPorta Portese pazarı nı utanmasalar 2-6 arası yapacaklarmış. Hıkayesı nedır acaba bukadar erken kurulmasının, pizzalar süper görünüyorrr!

 7. DENiZ says:

  offf cok guzel 😉 Sana harika gezmeler diliyorum! Sartorialist ktabinda yohun bir erkek hakimiyeti var gibi geldi bana ve almadim sonra Amazondaki 1 elestiride gordum ki kitabin %70'i erkek fotolarindan olusuyormus! Almaya deger mi bilemedim??

 8. biu says:

  döndüm bile Denizcim, 😥 Ama şimdi hepsini sizle paylaşma zamanı, o yüzden yine heyecanlıyım! Benim bu tatıldekı mini rolü fotoğrafcılık olan sevgılım seninki kadar basarılı degıl ama sagolsun çekti baya 🙂 Kitabı karıştırmadan pat diye aldım, elimde tutmak bile hoş bir his, ama dediğin doğru erkek egemen; %60 diyelim 😉

 9. canDirekli says:

  ekrar tekrar tebrik ederim 🙂

 10. hoş geldinnnn, romaya coook seneler once gitmistim. gidesim geldi yine 🙂

 11. Trastevere'yi ben de çok severim. Porta Portese pazarını kaçırdığına ise üzülme derim. Evet güzel ama küçücük bir pazar:)sevgiler..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s